KATALOG

ONLİNE KATALOG

Katalog dosyamızı incelemek için tıklayınız.

TELEFON NUMARANIZI BIRAKIN

BETON FİLİZ EKME

Filiz Ekme Nedir?
Bir yapı elemanının donatısına başka bir donatı eklemek için gerçekleştirilen veya bir yapı elemanını başka bir elemana tutturmak için yapılan işleme inşaat sektöründe filiz ekme (beton) denir. Filiz ekme, mevcut beton üzerinde bir delik açılması ile başlar. Bu delik içerisine filiz ekimi betona kimyasal dübel yardımı ile gerçekleştirilir.

Filiz Ekme İşlemi Nasıl Yapılır?

Filiz ekme (beton) işlemi en az 80 cm çapındaki demir bindirme payı hesaplanarak yapılmalıdır. Matkap ucu yardımı ile beton belirlenen yerden delinir ve bu demirin bakımı temizleme makineleri aracılığı ile gerçekleştirilir. Bakım işleminin bitmesinin ardından açılmış olan beton üzerindeki delik epoksi veya kimyasal dübel gibi organik olmayan maddeler ile kapatılır. Bu kimyasal maddenin donma süresi malzeme türüne göre değişiklik göstermektedir.

Filiz Ekme Neden Yapılır?

Filiz ekme işlemi, zaman içerisinde yıpranan kolon ve kiriş yapı elamanları ile mantolama işlemlerinde gerçekleştirilir. Bu işlem ile çatlaklara ve kırılmalara karşı geçici bir çözüm değil, aksine kalıcı bir çözüm sağlanmış olur.

Yapı elemanlarında bulunan betonarme bölümler ile yeni yapılacak betonarme elamanının birbirine bağlanması filiz ekme işlemi ile sağlanır. Filiz ekme (beton) işlemi, eksi ve yeni beton donatılarının birbirine tutunmasını ve yapının dış kuvvetlere karşı daha dayanıklı olmasını sağlar. Bina güçlendirmesi için mühendis ve mimarlar tarafından gerçekleştirilen filiz ekme işlemi, alanında uzman profesyonel ustalar tarafından yapılmalıdır.

TOP